0
(25) كتاب الأربعين عَن الأربعين مِن الأربعين في فضائل أمير المؤمنين (صلوات الله عليه) (۲ جلدی)‏

(25) كتاب الأربعين عَن الأربعين مِن الأربعين في فضائل أمير المؤمنين (صلوات الله عليه) (۲ جلدی)‏

تاریخ: ۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۲:۴۱ موضوع: تازه های کتاب چاپ

حديث وگفتار پيامبر ـ صلي الله عليه وآله ـ در نزد مسلمانان جايگاه ويژه و بالايي دارد، وانديشمندان اسلامي کوششهاي فراواني را در حفظ ونگه داري آن، و انتقال اين ميراث به نسلهاي پَس از خود متحمّل شده اند؛ يکي از سنتهاي رائج حفظ ونقل حديث در بين مسلمانان تاليف «اربعينات (چهل حديث ها)» بوده؛ که البته اين سنّت خود ريشه در کلمات پيامبر ـ صلي الله عليه وآله ـ دارد که متعدّداً از حضرتش نقل شده که فرموده اند: "من حفظ من امّتي أربعين حديثا.. بعثه الله فقيها عالماً يوم القيامه.. لم يعذّبه .. غفر ذنوبه.. يشفع له النبي صلي الله عليه وآله".

اگرچه محدّثين شيعه وسنّي اربعينات را با انتخابهاي مختلف و در مسائل متفاوتِ فقهي، اخلاقي، اعتقادي.. تدوين مي کرده اند، امّا زيبا آنکه منقول از "محمد بن ادريس شافعي" و"احمد بن حنبل" آن است که مراد حضرت رسول ـ صلي الله عليه وآله ـ از اين احاديث چيزي جز فضائل اهل بيت عليهم السلام و بخصوص فضائل اميرالمؤمنين عليه السلام نبوده است.

يکي از بهترين وبديع ترين چهل حديثهايي که در فرهنگ اسلامي تدوين يافته ودانشمندان را به خود متوجّه کرده «کتاب الأربعون عن الأربعين عن الأربعين في فضائل أمير المومنين عليه السلام» تاليف شيخ منتجب الدين رازي، از علما و محدثين بزرگ شيعه در قرن ششم وهفتم هجري قمري می­باشد.

از آنجا که مرحوم علامه مجلسی در تألیف کتاب شریف بحارالانوار از احادیث این کتاب استفاده کرده و به آن اعتماد جسته است، تحقیق و نشر این کتاب در دستور کار کتابخانۀ علامه مجلسی قرار گرفت و به این ترتیب با شمارۀ ۱۹ تحت عنوان فروست سلسله مصادر کتاب بحارالانوار منتشر می شود.

ادامه مطلب...

طراحی سایت نوپرداز