0
(27) عمدة عیون صحاح الأخبار في مناقب إمام الأبرار (۲ جلدی)

(27) عمدة عیون صحاح الأخبار في مناقب إمام الأبرار (۲ جلدی)

تاریخ: ۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۸:۰۹ موضوع: تازه های کتاب چاپ

نگارندۀ این سطور هرگز تصوّر نمی­کرد که روزی توفیقِ تحقیق آثار حدیثی و تراثی شیعۀ امامیّه را بیابد؛ چرا که همچون عدّۀ کثیری از افراد تصوّر صحیحی از احادیث و نقش بسزای آنها در ایجاد درک صحیحی از دین نداشت. بله، باید اعتراف نمود که جامعۀ اسلامی قرن­هاست که از سفارش نبیّ مکرّم اسلام به قرآن و عترت غافل گشته و احادیث که تنها راه ارتباط با اهل بیت عصمت و طهارت­اند به بوتۀ فراموشی سپرده شده­اند. حتّی کار به جایی رسیده که مردم با دانستن این که فلان مطلب از روایات اتّخاذ شده اعتقاد خود را به آن از دست می­دهند و با ساده­لوحی تمام گمان می­کنند که روایات بی­هیچ زحمت و دقّتی در کتاب­های تراثی کنار هم چیده شده­اند و تنها قرآن است که می­توان اعتماد صد در صد به آن داشت. غافل از این که این سخن هیچ تفاوتی با اعتقاد غلط خلیفۀ دوم ندارد که در برابر امیر مؤمنان فریاد برمی­آورد که: تنها کتاب خدا ما را کافی است و هیچ نیازی به تو نیست.    

  در این میان دیگر حال و روز کتاب­های فضایل و مناقب روشن است و نتیجه آن شده که افراد اغلب در شناخت امامان به تصوّرات واهی خود روی آورده و در نتیجه این رهبران الهی را افرادی همسنگ دیگران البتّه با قدری تقوا و تقدّس بیش­تر تصوّر کرده­اند، غافل از این که همچون توحید و نبوّت باید امامت را هم از سرچشمۀ وحی فراگرفت.

علمای امامیّه از دیرباز این حقیقت را بخوبی دریافته، اقدام به گردآوری احادیث نقل شده از پیامبر (ص) و اهل بیت گرامی ایشان دربارۀ فضایل و مناقب خود نمودند که در واقع نه تعریف از خویش، بلکه معرّفی خود به جامعۀ بشری است.

یکی از بزرگان این میدان را می­توان حافظ يحيى بن الحسن ابن البِطْرِيق الأَسَديّ الحلّيّ مؤلّف کتاب حاضر بشمار آورد که با عزمی راسخ کمر همّت بسته و اقدام به جمع­آوری فضایل و مناقب وصیّ برگزیدۀ عالمیان واولاد گرامی­اش ـ یعنی: ائمّۀ اطهار (ع) ـ بگونه­ای  بديع و ممتاز نمود که تا آن جا که می­دانیم این کار بدین صورت پیش از او در میان علمای ما سابقه نداشت.

ادامه مطلب...

طراحی سایت نوپرداز